تبلیغات شما اینجا پکیج تصفیه فاضلاب
بستن تبلیغات [X]
چاپ روی پارچه سام

چاپ روی پارچه سام


نوع رنگ CMYK چيست؟

مدل رنگ CMYK كه به آن ( چهار رنگ ( نيز گفته مي شود نوعي از تركيب رنگ است كه از آن در چاپ افست به کار گیری مي شود . در اين نوع كليه رنگ ها از تركيب چهار رنگ فيروزه اي ( Cyan ) ارغواني ( Magenta ) زردرنگ ( Yellow ) و رنگ سياه ( BlackOrKey ) كه به اختصار به آن‌ها CMYK گفته مي شود به‌وجود مي آيد .

هر كدام از اين رنگها مي تواند داراي غلظت 1 تا 100 باشد .

از تركيب اين چهار رنگ ساير رنگ ها ساخته مي شوند ( صد ميليون رنگ 100*100*100*100 ) .

تركيب اين رنگها بر روي كاغذ انجام مي شود . يعني رنگ نخستین بر روي كاغذ چاپ مي شود و بعد رنگ دوم بر روي رنگ نخستین چاپ مي شود و الي انتها و زیرا اين رنگ ها روشن میباشند آنچه در نهايت ديده مي شود تركيب چهار رنگي است كه بر روي نیز و با غلظت هاي گوناگون چاپ گردیده اند .


اعتنا داشته باشيد كه در اين نوع , رنگ سفيد نیست و در واقع رنگ سفيد به عبارتی رنگ كاغذ است . يعني جايي كه هيچ رنگي وجود نداشته باشد رنگ سفيد ديده مي شود ولی به شرطي كه كاغذ شما سفيد باشد .

همان گونه كه مي دانيد سازه بر اصول فيزيك رنگ هاي اصلي 3 رنگ می‌باشند ولی چرا در اين نوع چهار رنگ موجود است ؟ به صورت تئوريك در حالتی که سه رنگ اصلي با غلظت كامل با نیز تركيب شوند بايد رنگ مشكي به‌وجود آيد ولی در کار چنين نيست و از تركيب سه رنگ اصلي ( C , M , Y ) رنگ كبود يا بادمجاني به وجود مي آيد براي اينكه اين مشكل بر طرف شود رنگ چهارم كه به عبارتی مشكي است به سه رنگ اصلي طولانی تر مي شود .

دقت داشته باشيد كه نوع رنگي كه مانيتور از آن به کار گیری مي كند RGB است ( قرمز‌رنگ , سبز , آبي ) . كه در آن هر رنگ مي تواند از 1 تا 255 غلظت داشته باشد ( حدوداً 16 ميليون رنگ 255*255*255 ) . در شرایطی که اين عدد را با صد ميليون رنگ در نوع CMYK مقايسه كنيم به لحاظ مي برسد كه دسته رنگ CMYk داراي تعداد رنگ بيشتري است ولی در فعالیت چنين نيست و بسياري از رنگ هايي كه در دسته RGB موجود هست و در مانيتور ديده مي شود در گونه CMYK وجود ندارد! علت اين فرمان تكراري بودن بسياري از رنگها در 100 ميليون رنگِ دسته CMYK است . بنابراين در اكثر مواقع در‌صورتی‌که عكسي با نوع رنگ RGB را به گونه رنگ CMYK تبديل كنيم متوجه مي شويم كه از شفافيت و زيبايي عكس كاسته مي شود . هميشه فراچشم داشته باشيد كه حتي در صورتیکه فايل را در نوع رنگ CMYK طراحي كرده باشيد گشوده همرنگ چاپي كار شما با آنچه در مانيتور ميبينيد گوناگون خواهد بود زیرا اساساً سيستم مانيتور بر مبناي RGB است و توان نمايش دقيق CMYK را ندارد . ( همان گونه كه سيستم چاپ افست نیز توان چاپ رنگ هاي RGB را ندارد .

در نوع رنگ CMYK رنگهایی نظير طلايي , نقره اي , سفيد ( چاپ شده بر روي كاغذ يا مقواي غير سفيد ) و رنگهاي اكليلي و درخشان نیست . پس درصورتی که در يك كار چاپ شده با تكنولوژي افست چنين رنگهايي را ببينيد معني آن اينست كه آن‌ها تحت عنوان رنگ هاي پنجم و اضافي پس از چاپ CMYK بر روي كار چاپ گردیده اند .


تعداد بازدید : 630
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 6 خرداد 1399 توسط الهه ملکی
صفحات وبلاگ
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : Tem98.Ir